Jak wybrać passe-partout do zdjęcia i ramki?

Kilka ciekawych porad o passe-partout.

Zastanawiasz się jak wybrać passe-partout do zdjęcia i ramki?

Passe-partout rządzi się tymi samymi prawami i zasadami przy wykorzystaniu kolorów jak urządzanie wnętrza domu. Podstawowe zasady aranżacji wnętrz mówią, że jasne i ciepłe kolory optycznie poszerzają, a ciemne i zimne działają odwrotnie: zwężają.

Wykorzystanie białego koloru passe-partout: podkreślenie ekponowanych obrazów.
Fot. Unsplash.com

Kolejna ciekawa rada przy wybieraniu kolorów passe-partout to: dobieraj do barwy przewodniej nie więcej niż cztery kolory. Przy większej ilości wprowadzasz chaos. Jeżeli wykorzystasz już we wnętrzu ramy i obrazy z ciepłym passe-partout, postaraj się aby nie wprowadzać do pokoju zimnych kolorów.

Biały kolor passe-partout: optyczne poszerzenie i wyeksponowanie portretów.
Fot. Unsplash.com

Wykorzystaj białe passe-partout: neutralne, jasne i uspokajające.  Biały jest neutralnym kolorem, podkreśla i pozwala na lepsze wyeksponowanie prezentowanego dzieła. Pamiętaj, że jedna z popularniejszych barw we współczesnych wnętrzach to biel i czerń. Łącząc te dwa kolory na zasadzie kontrastu wprowadzasz harmonię.

Użyj dwa passe-partout. Czarne z białym, białe z szarym. 
Fot. Unsplash.com 

Jeśli potrzebujesz by pomieszczenie, w którym będą eksponowane obrazy, plakaty lub zdjęcia spełniało warunki do wyciszenia od nadmiaru bodźców – wykorzystaj delikatnie ciepłe, pastelowe kolory passe-partout. Najlepiej do tego nadają się beże i ciepłe odcienie. Jeśli słyszałeś o Slow Food to pewnie zainteresuje Cię, że istnieje coś takiego jak Slow Design, który polega na tym aby miejsce, w którym żyjemy spełniało warunki do wyciszenia i zwolnienia tempa naszego życia. Jedna z zasad slow design wskazuje aby wykorzystać właśnie ciepłe pastelowe kolory, których kluczowym zadaniem jest relaks i wyciszenie umysłu. 

Jeśli wciąż nie wiesz jak dobrać kolor passe-partout do ramy, sprawdź nasze galerie zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *