Renowacja zdjęć

Renowacja zdjęć, które mają ponad 170 lat, to niełatwe zadanie. Jedne z pierwszych zdjęć wykonywane na płytce metalowej – czyli dagerotypy, trafiły w moje ręce do renowacji i odnowienia. Materiałem światłoczułym dla dagerotypu była warstewka jodku srebra na powierzchni polerowanej i posrebrzonej płytki miedzianej. Obraz po naświetleniu wywoływany był w parach rtęci. To tyle jeżeli chodzi o kwestie techniczne. Dagerotyp jest unikatowym zdjęciem, jedynym w swoim rodzaju, ponieważ nie możemy zrobić kopi takiego samego zdjęcia, w porównaniu do negatywów czy pozytywów.

Mam ciarki na plecach bo to jednak kawał historii, mieć możliwość pracować z takim materiałami. A zresztą widać po zdjęciu dagerotypu, że ząb czasu mocno dał się we znaki jednemu okazowi: dużo rys, przebarwień, uszkodzeń materiału światłoczułego, ślady utleniania. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu (Adobe Photoshop) oraz możliwości pracy na warstwach istnieje możliwość bardzo dokładnego odzyskania szczegółów w cieniach oraz półświatłach oraz detali ubrań, mimo że materiał jest bardzo stary.

Dagerotyp został zeskanowany w bardzo wysokiej rozdzielczości na skanerze Epson V850, po wstępnej korekcie kolejne czekają na dalsze opracowanie. Do poprawienia jest bardzo dużo elementów, takich jak faktura ubrania oraz nieostre rysy twarzy.

Renowacja zdjęć - skanowanie starych odbitek, rycin, dagerotypów.
Oryginalny dagerotyp oraz pierwsze efekty renowacji. Fot. Krzysztof Świeżak

Proces kopiowania i renowacji zdjęć

Jak wygląda proces renowacji zdjęć? Zdjęcia są skanowane w bardzo wysokiej rozdzielczości na płaskim skanerze. Ważne aby wysoka rozdzielczość oraz jakość skanu pozwalała na swobodną obróbkę – renowację w programie graficznym. Przy dużych uszkodzeniach wykonujemy klonowania oraz staramy się odtworzyć brakujące miejsca. Czas pracy przy jednym zdjęciu jaki trzeba poświęcić to minimum 15-20 minut na podstawowy retusz. Przy większych odbitkach (20x30cm) renowacja może zająć nawet kilka godzin. Po renowacji zdjęcie zostaje wydrukowane w wysokiej rozdzielczości, z zachowaniem zasad zarządzania kolorem w druku. Drukujemy na papierach fotograficznych z profilami ICC, do wyboru są papiery certyfikowane takich marek jak Epson, Hahnemühle FineArt i Fomei.
Wydrukowane prace możemy oprawić w: passe-partout oraz ramy drewniane lub aluminiowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *