Zdjęcia do paszportu i dowodu osobistego – najczęstsze pytania

Będziesz wyrabiać paszport i dowód osobisty i chcesz wiedzieć czy możesz mieć kolczyki lub okulary?
Potrzebujesz zdjęcia do dowodu osobistego ale masz kilka pytań? Zastanawiasz się czy możesz mieć założoną biżuterię albo okulary? Na te pytania oraz inne znajdziesz odpowiedź na naszej stronie. Jeżeli chcesz szybko uzyskać zdjęcie, które spełnia wszystkie wymagania, jest w bardzo wysokiej jakości zapraszamy do studia, w którym wykonamy takie zdjęcie.

Czy mogę mieć okulary na zdjęciu do dowodu osobistego?


I tak według ustawy jeśli nosisz okulary korekcyjne – możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twoje oczy są dobrze widoczne oraz najważniejsze: w soczewkach nie odbija się światło. W Naszym studiu światło ustawiliśmy tak, że w 90% nie widać blików na soczewkach. Zawsze wykonujemy testowe zdjęcie, na którym sprawdzamy czy widoczne są bliki, odbicia itp.

Zwracamy uwagę, że jeżeli nosisz soczewki kontaktowe możesz w nich być na zdjęciu, jeśli nie zmieniają one naturalnego kształtu i koloru twoich oczu.

Czy można mieć kolczyki na zdjęciu do dowodu osobistego?


Odpowiedź na to pytanie zależy od interpretacji urzędnika oraz od naszego bezpieczeństwa!! Jeżeli wyjęcie kolczyków może spowodować uszkodzenie uszu lub twarzy, dopuszczone jest posiadanie takiego zdjęcia z biżuterią :)!
W większości przypadków, możesz mieć biżuterię na zdjęciu, jeśli nie zasłania ona owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia. Sugerujemy zdejmowanie bardzo dużych kolczyków. Aby uniknąć ewentualnego powtórnego wykonywania zdjęcia oraz ponownej wizyty w urzędzie – zrób zdjęcie bez biżuterii.

Czy uszy muszą być widoczne na zdjęciu do dokumentów?


W 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stworzyło dokument: INSTRUKCJA WYKONYWANIA ZDJĘĆ DO DOKUMENTÓW PASZPORTOWYCH ORAZ DOWODÓW OSOBISTYCH. Zgodnie z pkt. 2 USZY NIE MUSZĄ BYĆ WIDOCZNE!!

Jeżeli korzystasz z przeglądarki i wpisałeś zapytanie czy uszy muszą być widoczne na zdjęciu do dowodu? Odpowiedź umieszczona w Google wprowadza w błąd i nie jest zgodna z obowiązującą instrukcją MSWiA. Poniżej print screen.

Prawidłowa odpowiedź na pytanie: czy uszy muszą być widoczne na zdjęciu do dowodu? Uszy nie muszą być widoczne.

Zdjęcia do dowodu osobistego dla dzieci, niemowlaków, noworodków.

Rodzice, którzy przychodzą z małym dzieckiem (0-5 lat) często mają kilka pytań dotyczących fotografowania pociech. Zebrałem podstawowe zasady obowiązujące dla dzieci (do lat 5) i dotyczą one następujących punktów:

  • Należy zachować symetrię głowy w pionie – głowa nie może być przekrzywiona
  • Dziecko musi mieć odsłoniętą twarz (owal twarzy widoczny)
  • Tło zdjęcia – musi być jednorodne i jasne (bez innych osób w kadrze)
  • Dziecko może mieć otwarte usta, grymas lub uśmiech
  • Uszy nie muszą być widoczne
  • Zamknięte usta wymagane są u dziecka powyżej lat pięciu
  • Jeżeli w tle są widoczne dodatkowe osoby oraz przedmioty (należy pamiętać aby zabawki nie zakrywały części twarzy), zdjęcie nie będzie prawidłowe.

Jeśli w tle widoczne są dodatkowe osoby (np. ręce rodzica przytrzymujące główkę) to mamy na to sposób, ponieważ w trakcie sesji zdjęciowych niemowlaków lub noworodków wskazane jest, aby była dodatkowa osoba, która pomoże i przytrzyma główkę dziecka. Następnie w trakcie obróbki zdjęć w programie graficznym, usuwam dodatkowe osoby (np. wspomniane ręce osoby przytrzymującej główkę dziecka), tak by zdjęcie spełniało wymagane zasady. Pamiętaj że dodatkowe informacje znajdziesz także w tym artykule.

Zdjęcia do dokumentów dla dzieci, retusz w programie Adobe Photoshop
Zdjęcia do dokumentów dla dzieci, retusz w programie Adobe Photoshop

Wymiary zdjęć

Zdjęcie powinno być wydrukowane na błyszczącym papierze fotograficznym o dużej rozdzielczości. Powinno mieć neutralną kolorystykę (bez zafarbów, zmienionych kolorów itp.), odpowiedni kontrast, gęstość tonalną oraz kontrast. Zdjęcia drukujemy w naszym zakładzie zgodnie z zachowaniem wszystkich standardów zarządzania kolorem na poziomie: aparat-monitor-drukarka. Gwarantujemy, że zdjęcia zrobione w Foto Studio spełniają najwyższe standardy, w związku z tym zdjęcie posiada zaszyty profil ICC, umożliwiający wydrukowanie zdjęcia z profilem sRGB. Zdjęcie powinno mieć wymiary:

  • Zdjęcie do dowodu osobistego i paszportu – format 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość).
  • Zdjęcie do dowodu osobistego w formie elektronicznej – rozdzielczość minimalna 492 x 633 pikseli, wielkość maksymalna do 2,5 MB. Wysokość twarzy określona w masce zamieszczonej w instrukcji MSWiA.

Od 1 marca 2015 roku, obok obecnie funkcjonującego, wprowadzono nowy wzór zdjęcia do dowodu osobistego. Na zakończenie miła informacja: fotografia, którą wykonamy dla Ciebie w Foto Studio do dowodu osobistego będzie pasowała do polskiego paszportu. Obowiązujące zasady możesz sprawdzić na oficjalnej stronie MSWiA.
Wszystkie informacje pochodzą z dwóch ustaw:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz.U. z 2017 r. poz. 682)
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 2064 z późn. zm.) oraz Instrukcji Wykonywania Zdjęć z 2014 przez MSWiA.

Wykonane zdjęcie dziecka w Foto Studio otrzymasz także w wersji cyfrowej – możesz je złożyć przez ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – czyli ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. To przez ten portal wgrasz zdjęcie dziecka do dowodu osobistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *